«Не дозволяйте нікому визначати, що є жіночою роботою, а що ні”: інсайти з заходу про роль жінок у відновлюваній енергетиці та декарбонізації під час війни

31. Березня 2025
Від Nataliia Vlasiuk

Яка роль жінок у декарбонізації в Україні? Це питання було в центрі уваги під час круглого столу «Роль жінок у відновлюваній енергетиці та декарбонізації під час війни».

Круглий стіл «Роль жінок у відновлюваній енергетиці та декарбонізації під час війни», що відбувся в приміщенні Українського кліматичного офісу 26 березня 2025, був присвячений впливу війни на зайнятість жінок в енергетичному секторі України та вивченню шляхів сприяння гендерній рівності в цій галузі. Захід зібрав експертів, професіоналів галузі та спікерів, щоб обговорити, як війна змінила ландшафт зайнятості жінок в енергетичному секторі України. На заході також були розглянуті шляхи просування гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок у цій важливій галузі.

Засновниця компанії «Тімак», Ар’єта Пука, розповіла одну з надихаючих історій: «Не дозволяйте нікому визначати, що є жіночою роботою, а що ні». Її слова підсумували суть дискусії, наповненої інсайтами, роздумами та мотивацією.

Захід був поділений на три основні частини:

1. Zoom-сесія, на якій окремі спікери представили останні результати власних досліджень. Доповідачі зазначили, що війна дійсно змінила ландшафт зайнятості для жінок, проте принесла нові можливості. Наприклад, на муніципальному рівні жінки вже займають керівні посади у сфері енергоефективності, часто це пов’язано з мобілізацією чоловіків. Дані про зайнятість також свідчать про те, що для досягнення вуглецевої нейтральності існує великий потенціал і фактична економічна потреба в перекваліфікації жінок у сфері енергетики, яка потребує відносно небагато часу.

2. Сесія, де три спікерки, представниці різних індустрій, поділилися своїми особистими історіями. Гості розповіли про те, як їм вдалося побудувати успішну кар’єру, попри перешкоди, які можна пояснити гендерною нерівністю, коли їх не помічали при просуванні по службі, не сприймали серйозно, коли вони говорили на технічні теми, або мали проблеми з доступом до стартового капіталу для заснування бізнесу. Тим не менш, жінки знайшли способи впоратися з цими проблемами, будучи наполегливими або змінюючи компанії, в яких існували бар’єри. Їхні історії дають надію на те, що галузь може стати більш гендерно збалансованою.

Якщо ви українка, яка працює у сфері енергетики – долучайтесь до жіночого енергетичного клубу. Більше інформації можна знайти тут.

3. Сесія у форматі «world cafe», під час якої обговорили чотири ключові питання:

  • Які невидимі, культурні бар’єри існують в Україні і як їх подолати?
  • Які стратегічні партнерства варто започаткувати для просування жінок або залучення жінок у сектор енергетики та декарбонізації?
  • Війна порушила звичайний порядок життя українців, тож, коли мова йде про роль жінок, чи бачите ви до і після? Якщо так, то які позитивні зміни ви б зберегли після закінчення війни?
  • В енергетичному секторі чи секторі декарбонізації, на рівні керівництва та осіб, які приймають рішення, які основні перешкоди існують і що може бути шляхом до просування жіночого лідерства?

Жінки в Україні досі стикаються із застарілими гендерними стереотипами, які часто навіть нав’язуються державними установами, такими як школи. Для подолання цих глибоко вкорінених гендерних ролей корисною була б не лише просвіта у цій тематиці, але й партнерство зі школами, бізнесом, церквою та урядом.

З нетерпінням чекаємо на продовження: як інструмент, не може вирішити питання ролі жінок у відновлюваній енергетиці та декарбонізації під час і після війни, проте такий діалог спонукає до роздумів і відкриває поле для багатьох майбутніх дискусій. Ентузіазм і рішучість учасниць не залишили жодних сумнівів у тому, що зміни можливі, і що жінки відіграють життєво важливу роль у побудові сталого і стійкого майбутнього.

 

Захід організовано проєктами Renewables for Resilient Ukraine, C4CA/Ukrainian Climate Office, Promotion of Energy Efficiency and Implementation of the EU Energy Efficiency Directive in Ukraine, Financing Energy for Low-carbon Investment Cities Advisory Facility II (FELICITY II) Eastern Partnership and Central Asia Program та H2-diploщо виконуються GIZ Ukraine за дорученням уряду Німеччини.