CBAM та Україна: Вплив на електроенергетичний сектор України та роль системи торгівлі викидами і вуглецевого ціноутворення

2. Червня 2024
Від Nataliia Vlasiuk

25 квітня 2024 року в Києві відбулася експертна дискусія «CBAM та Україна: Вплив на електроенергетичний сектор України та роль системи торгівлі викидами і вуглецевого ціноутворення».

25 квітня 2024 року в Києві відбулася експертна дискусія «CBAM та Україна: Вплив на електроенергетичний сектор України та роль системи торгівлі викидами і вуглецевого ціноутворення».

Подія була співорганізована Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України, Міністерством енергетики України, проєктом Low Carbon Ukraine та Українським кліматичним офісом в рамках проєкту «Потенціал для кліматичних дій» (С4СА)*. Захід зібрав ключових стейкхолдерів, серед яких – представники Генерального директорату Європейської комісії з питань оподаткування та митного союзу (DG TAXUD), Представництва ЄС в Україні, Секретаріату Енергетичного Співтовариства, експертної спільноти, представники бізнесу і донорських проєктів.

Учасники зустрічі обговорили потенційний вплив механізму вуглецевого коригування на кордоні (CBAM) на електроенергетику України, та практичні кроки для звільнення експортованої електроенергії від оподаткування і методи сприяння адаптації України до цього механізму. Ще одним важливим фокусом обговорення стало питання створення системи торгівлі викидами (СТВ) та реформування оподаткування вуглецю в процесі отримання звільнення експорту електроенергії до ЄС від оподаткування в рамках механізму CBAM. Ці інструменти допоможуть стимулювати експортерів вуглецевоємних товарів до переходу на більш “зелені” методи виробництва, а дорожня карта з декарбонізації дозволить Україні отримати таке звільнення від оподаткування.

Ця експертна дискусія допоможе сформувати цінні рекомендації для представників влади України, які сприятимуть ефективному впровадженню реформ.

Вже з наступного тижня Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України планує розпочати публічні обговорення із зацікавленими особами щодо СТВ, а влітку в подібному форматі запланована наступна експертна дискусія з фокусом на декарбонізацію промисловості. Таким чином, сьогоднішня подія заклала фундамент сталого кліматичного діалогу із залученням усіх стейкхолдерів.

Проєкт «Потенціал для кліматичних дій» (С4СА) / Український кліматичний офіс, впроваджується GIZ Ukraine на замовлення Федерального міністерства економіки та захисту клімату Німеччини (BMWK) в рамках Міжнародної кліматичної ініціативи (ІКІ) та співфінансується Європейським союзом.