Новий пілотний проєкт Українського кліматичного офісу підтримує місцеву промисловість у декарбонізації енергопостачання

12. Серпня 2024
Від Nataliia Vlasiuk

Починаючи з квітня 2024 року, Український кліматичний офіс підтримує п’ять місцевих підприємств, надаючи їм індивідуальні техніко-економічні обґрунтування та консультації щодо реалізації інвестиційних проєктів у сфері зеленої енергетики.

Для цього пілотного проєкту Український кліматичний офіс визначив перші п’ять підприємств з різних галузей промисловості з високим потенціалом скорочення викидів CO2 шляхом інвестування у відновлювані джерела енергії та енергозберігаючі заходи. Компанії були відібрані за погодженням з Державним агентством з енергоефективності та енергозбереження (ДАЕЕ) на основі таких критеріїв, як розмір, потенціал економії, дотримання вимог законодавства, а також зацікавленість в інвестуванні власних коштів.

Переходячи від постачання енергії з викопних джерел до відновлюваних джерел, таких як сонячні фотоелектричні станції на дахах, а також модернізуючи свої виробничі процеси за допомогою ефективного обладнання та виробничих приладів, компанії можуть зменшити свій вуглецевий слід і водночас зменшити витрати на енергію. Використовуючи децентралізовані відновлювані джерела енергії, компанії також підвищують свою енергетичну безпеку в часи регулярних відключень електроенергії та перебоїв в електромережі.

Підтримка, яку надає компаніям Український кліматичний офіс, в першу чергу, включає:

  • Надання індивідуального попереднього техніко-економічного обґрунтування з детальним аналізом енергетичного попиту компанії та конкретних варіантів інвестицій у відновлювану енергетику та енергоефективні рішення.
  • Для забезпечення індивідуального моделювання та розрахунків, орієнтованих на попит, проєкт збирає детальні дані від компанії в повністю оцифрованому процесі, включаючи вимірювання енергії на відповідному виробничому або комерційному об’єкті.
  • Технічні та фінансові експерти надають консультації щодо різних варіантів реалізації та фінансування інвестицій і тісно супроводжують компанію протягом усього процесу.
  • Виходячи з потреб компанії, наприклад, чи є пріоритетом енергонезалежність, енергозбереження/повернення інвестицій або скорочення викидів CO2, команда експертів проєкту пропонує різні варіанти щодо розміру системи або моделей фінансування.
  • Після того, як компанія приймає рішення щодо конкретної пропозиції, проєкт надає подальшу підтримку для реалізації інвестицій, включаючи пошук досвідчених місцевих або міжнародних постачальників технічних рішень. Український кліматичний офіс тісно співпрацює з Держенергоефективності.

Станом на початок серпня 2024 року вже чотири підприємства підписали з проєктом “Лист про наміри” і готові долучитися до пілоту. До кінця серпня на цих підприємствах буде встановлено спеціальне обладнання для збору реальних даних про енергоспоживання (так звані вимірювання навантаження, протягом 2-3 тижнів). Після цього зібрані дані будуть проаналізовані та використані для технічного та фінансового моделювання. Далі результати будуть представлені керівництву компанії та обговорені подальші кроки щодо  інвестицій, а також пов’язані з ними потреби в підтримці. Команда проєкту оптимістично налаштована: до кінця 2024 року можуть бути залучені перші інвестиції, що дозволить компаніям-партнерам отримати вигоду від економії енергії та скорочення викидів CO2, більш стабільного та безпечного енергопостачання, а в довгостроковій перспективі – знизити рахунки за енергоносії.

*Пілотний проєкт реалізується Українським кліматичним офісом в рамках проєкту “Capacities for Climate Action” (C4CA) у співпраці з Кластером розвитку проєктів GIZ (PDC). Проект C4CA реалізується GIZ за дорученням Федерального міністерства економіки та захисту клімату Німеччини (BMWK)  в рамках Міжнародної кліматичної ініціативи (IKI) та співфінансується Європейським Союзом.