Від втрати біорізноманіття до кліматичних здобутків: інсайти з панельної дискусії в рамках воркшопу IKI

21. Березня 2025
Від Nataliia Vlasiuk

Питання зменшення викидів парникових газів та збереження екосистем стали ключовою темою панельної дискусії «Від втрати біорізноманіття до кліматичних здобутків: Як збереження біорізноманіття України може сприяти адаптації до зміни клімату та пом’якшенню її наслідків». Дізнавайтеся більше зі статті.

5 березня 2025 року в Кракові відбувся воркшоп IKI «Національно визначений внесок (NDC) України 2035: інвестиції у стійке, кліматично збалансоване та біорізноманітне майбутнє», який об’єднав представників урядів України та Німеччини, експертів і партнерів IKI для обговорення кліматичної політики України, зеленого відновлення та збереження біорізноманіття.  

Основні теми, які обговорювалися на заході:  

  • оновлення НВВ для України 
  • посилення сприятливих умов для трансформації секторів економіки;  
  • децентралізовані рішення у сфері відновлюваної енергетики в Україні для підвищення енергетичної стійкості;  
  • як біорізноманіття сприяє адаптації та пом’якшенню наслідків зміни клімату;  
  • які стратегії є ефективними для залучення приватного сектору до зеленого відновлення України.  

Питання зменшення викидів парникових газів та збереження екосистем стали ключовою темою панельної дискусії «Від втрати біорізноманіття до кліматичних здобутків: Як збереження біорізноманіття України може сприяти адаптації до зміни клімату та пом’якшенню її наслідків». З вступними промовами на даній панелі виступили заступниця Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Вікторія Кіреєва, депутат Верховної Ради України Юлія Овчиннікова, а також представник Франкфуртського зоологічного товариства пан Бромбахер. 

Україна має унікальне біорізноманіття для Європи, що зумовлено різноманітністю ландшафтів: від Карпатських гір, пралісів, степів, лук, солончакових і болотних угідь – до узбережжя Чорного моря. Країна, яка займає лише 6% території Європи, вміщує на своїй території 35% біорізноманіття усього континенту. 

 «Розбудова стійкості для такої вразливої країни, як Україна, є важливішою, аніж ефективність у скороченні викидів», – підкреслив Андрій Демиденко, радник з питань зміни клімату проєкту C4CA/Українського кліматичного офісу, під час свого виступу. 

Іншим фокусом цього воркшопу стало обговорення критичної важливості збереження біорізноманіття в рамках кліматичної стратегії України та того, як збереження біорізноманіття може сприяти стійкості до зміни клімату та досягненню цілей сталого розвитку.   

 Кліматична криза стала частиною повсякденного життя українців. Вона супроводжується втратою біорізноманіття та посилюється наслідками війни. Це величезний виклик не лише для України, а й для Європи, адже ліси, водно-болотні угіддя, океани і навіть ґрунти поглинають вуглекислий газ і допомагають боротися зі зміною клімату.   

Під час експертної дискусії учасники обговорили вплив зміни клімату на стан екосистем, динаміку популяцій та чисельність тварин і рослин, та зміни життєвих циклів живих організмів. Присутні погодились щодо вирішального значення біорізноманіття для пом’якшення наслідків зміни клімату, та наголосили на необхідності підтримувати та відновлювати здатність екосистем, таких як, торфовища, ліси, морські біотопи тощо, регулювати вміст парникових газів в атмосфері. Багато міжнародних договорів екологічного спрямування, передусім Конвенція “Про біологічне різноманіття”, приділяють багато уваги ролі біорізноманіття у вирішенні питань зміни клімату.  

«Одне із засідань Конференції Сторін Конвенції про біологічне різноманіття, що відбулося в місті Нагої, Японія, пройшло під гаслом «Біорізноманіття – це наше життя», яке дійсно відображає важливість біорізноманіття для людини», – підсумував Володимир Домашлінець, експерт з питань біорізноманіття проєку IKI Interface “GreenUkraine”, що виконується GIZ.

Біорізноманіття України відіграє вирішальну роль у підтриманні балансу навколишнього природного середовища і наданні відповідних екосистемних послуг населенню. Проєкт IKI Interface GreenUkraine, який впроваджується GIZ, має завдання щодо сприяння створенню системи моніторингу біорізноманіття в Україні, відновлення порушених війною екосистем, зокрема, морських, та спрямований на вирішення інших пов’язаних задач. 

*Щорічний воркшоп IKI Interface спрямований на сприяння діалогу між проєктами IKI в Україні та обмін думками щодо актуальних питань у сфері кліматичних дій і збереження біорізноманіття. Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) реалізує проєкт “IKI Interface: Підтримка України на шляху до амбітної та інтегрованої кліматичної політики (GreenUkraine)” у межах українсько-німецької кліматичної співпраці за дорученням Федерального міністерства економіки та захисту клімату Німеччини (BMWK) та у співпраці з Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України (Міндовкілля). 

Український кліматичний офіс працює в межах проєкту “Capacities for  Climate Action”, що впроваджується GIZ на замовлення Федерального міністерства економіки та захисту клімату Німеччини (BMWK) в рамках Міжнародної кліматичної ініціативи (ІКІ) та співфінансується Європейським союзом.