Як принцип « Не завдай суттєвої шкоди» може сприяти відбудові України та її вступу до ЄС?

17. Липня 2024
Від Nataliia Vlasiuk

Фокусом нещодавнього вебінару, організованого Українським кліматичним офісом/C4CA, WWF в Україні та WWF у Центральній та Східній Європі став принцип «незавдання суттєвої шкоди» (Do Not Significantly Harm). Метою заходу був обмін досвідом країн-членів ЄС та обговорення його потенціалу як механізму для відновлення України та наближення вступу до ЄС. Вебінар зібрав представників українського уряду та експертів з неурядових організацій, ЄС, урядів Хорватії та Австрії, щоб підкреслити важливість не ставити під загрозу майбутню стійкість у поточних зусиллях з відновлення.

Чи може Україна гарантувати, що її зусилля з відновлення не поставлять під загрозу майбутні ресурси, екосистеми та добробут суспільства? Це питання стало фокусом нещодавнього вебінару, організованого Українським кліматичним офісом/C4CA, WWF-Україна та WWF у Центральній та Східній Європі. Захід мав на меті представити принцип «незавдання суттєвої шкоди» (Do Not Significantly Harm), поділитися досвідом країн-членів ЄС, обговорити його потенціал як механізму для відновлення України та наближення вступу до ЄС. Вебінар зібрав представників українського уряду та експертів з неурядових організацій, ЄС, урядів Хорватії та Австрії, та підкреслив важливість не ставити під загрозу майбутню стійкість у поточних зусиллях з відновлення.

Оскільки цей механізм є відносно новим для України, експерти з країн-членів ЄС поділилися власним досвідом застосування принципу DNSH. Це стало цінним інсайтом щодо викликів, які стоять перед Україною. Такі знання надзвичайно важливі для України, особливо в контексті її прагнення до сталого розвитку та екологічної безпеки через воєнну агресію росії. Під час заходу практичний досвід інших країн у застосуванні принципу DNSH продемонстрував успішні заходи, які може реалізувати Україна, підкресливши необхідність конкретних критеріїв та процедур для оцінки та управління шкодою, адаптованих до унікальних обставин України. Було обговорено важливість встановлення та дотримання стандартів і порогових значень.

Олексій Рябчин, радник Віце-прем’єр-міністра з питань європейської інтеграції, наголосив, що відновлення країни має відбуватися за принципом DNSH, який гарантує, що екологічні наслідки дій України ретельно враховуються для відновлення природних ареалів існування та збереження біорізноманіття.

Представники кількох українських міністерств обговорили переваги та виклики застосування даного принципу. Було наголошено на необхідності загальнодержавного підходу та інтеграції принципу DNSH у всі сектори та інвестиції, відповідно до Зеленого курсу ЄС. Необхідність аналізу переваг та високих стандартів екологічної безпеки має вирішальне значення для кожного проєкту, кожної інвестиції та кожної ініціативи, а принцип DNSH є регуляторним елементом в Ukraine Facility та згадується в Ukraine Plan.

Валерія Коломієць, директор ініціативи «Відродимо Україну» фонду WWF-Україна, наголосила на важливості уникнення завдання подальшої шкоди навколишньому середовищу під час процесу відновлення: «Ми повинні зробити все, щоб уникнути погіршення ситуації та збільшення збитків, завданих російською агресією». Вона підкреслила роль принципу DNSH у моніторингу витрат державних коштів, та їх інвестицій в безпечне майбутнє України та підвищення нашої стійкості на шляху до ЄС.

Джулія Джессон, керівник компоненту проєкту «Capacities for Climate Action»/Український кліматичний офіс», GIZ, підсумувала: “Немає часу чекати закінчення війни, – принцип DNSH є великим кроком вперед та відкриває можливості для нових інвестицій, особливо державних, та стане вагомим внеском у “зелений” перехід”.

За результатами заходу учасники домовилися продовжити роботу над інтеграцією принципу DNSH, зазначивши, що Український кліматичний офіс у співпраці з партнерами розробить рекомендації, адаптовані до контексту України, щоб даний принцип став наріжним каменем стратегії відновлення країни.

Записи вебінару

Основна промова – Andriy Andrusevych (Resource and Analysis Center “Society and Environment”)

Вступ до DNSH та його значення – Fabien Porcher (Policy Officer – Climate Diplomacy, EU DG Clima)

Вступ до DNSH та його значення – Christophe Jost (Senior EU Policy Officer, Bankwatch)

Практичний досвід застосування принципу DNSH – Natalija Šimunović Načelnica (Head of Sector, Ministry for Regional Development and EU Funds Croatia)

Практичний досвід застосування принципу DNSH – Paula Wagner (Policiy Officer, Federal Ministry for Climate Action, Environment, Energy, Mobility, Innovation and Technologie Austria)

Захід було організовано WWF – Україна, WWF в Центральній та Східній Європі та Українським кліматичним офісом в рамках проєкту «Capacities for Climate Action» (C4CA), що виконується GIZ на замовлення Федерального міністерства економіки та захисту клімату Німеччини (BMWK) в рамках Міжнародної кліматичної ініціативи (IKI) та співфінансується Європейським Союзом.