Про нас
Наразі Український Кліматичний Офіс працює в рамках проєкту “Capacities for Climate Action (C4CA)”, який є двостороннім компонентом регіонального проекту “Розвиток потенціалу для кліматичної політики в країнах Південно-Східної та Східної Європи, Південного Кавказу та Центральної Азії (CDCP ІІІ)”, що виконується GIZ Ukraine на замовлення Федерального міністерства економіки та захисту клімату Німеччини (BMWK) в рамках Міжнародної кліматичної ініціативи (ІКІ) та співфінансується Європейським союзом.
Передумови
Україна стикається з численними економічними та політичними викликами, які посилились пандемією та війною, що триває з 2022 року. Економічне відновлення країни має ґрунтуватися на принципах сталого розвитку, зокрема кліматичних діях, відповідно до вимог вступу до ЄС та пов’язаної з цим мети зі скорочення викидів, закладеної в Національно Визначеному Внеску (НВВ), а також у майбутньому Національному плані з енергетики та клімату України. Для того, щоб досягти всіх вищезазначених цілей, Україні необхідно покращити адміністративну спроможність та довіру до українського приватного та державного секторів. Це відкриє доступ до міжнародного фінансування та дозволить розпочати “зелений” перехід та відновлення, що, в свою чергу, дозволить створити нові робочі місця, збільшити ВВП та значно покращити якість життя і перспективи населення.
Незважаючи на усі складнощі, сприяння захисту клімату є частиною політичного порядку денного України.
Місія
Український кліматичний офіс (УКО) прагне стати провідним центром підвищення обізнаності, політичної адвокації та інновацій в Україні, спрямованих на пом’якшення зміни клімату, адаптацію до її наслідків та сприяння сталому розвитку. Водночас, УКО буде діяти як незалежна організація, яка сприятиме зміцненню потенціалу кліматичної політики, а також буде репозиторієм зелених ініціатив, проєктів, аналітики, та організатором подій, присвячених захисту клімату та зеленій тематиці в Україні.
Візія
Ми маємо амбітну мету – стати провідним гравцем у різноманітному багатосторонньому середовищі творців кліматичної політики України. Об’єднуючи наукову експертизу, залучаючи громадянське суспільство та органи державної влади, ми прагнемо спільними зусиллями творити зелене майбутнє України.
Сфери діяльності
З метою сприяння “зеленому” та кліматично стійкому відновленню, сталому розвитку та активній участі України у глобальних кліматичних зусиллях, Український кліматичний офіс зосередить свою діяльність на шести ключових напрямках. Свою діяльність УКО зосередить на налагодженні партнерств, обміну знаннями та розбудові потенціалу, необхідному для подолання складних викликів, спричинених зміною клімату. Ці шість ключових напрямків описані нижче:
Кліматичне врядування та просування кліматичної політики
Працюючи як аналітичний центр, Український кліматичний офіс підтримує Уряд України у розробці та вдосконаленні кліматичної політики, стратегій та законодавства. Там, де це можливо, УКО наголошує на важливості інтеграції кліматичних питань у галузеві політики. Крім того, УКО надає підтримку зацікавленим сторонам в рамках програми Ukraine Facility, наприклад, у сфері зелених інвестицій. Крім того, УКО здійснюватиме моніторинг та оцінку реалізації кліматичної політики, пов’язаної з процесом вступу до ЄС, та надаватиме рекомендації щодо її вдосконалення.
Розвиток потенціалу: навчання та тренінги
Український кліматичний офіс має розробляє та планує впроваджувати програми навчання та розвитку потенціалу для урядовців та державних службовців, щоб покращити їхнє розуміння кліматичної науки, політики та практик, що особливо актуально для адаптації новачків серед державних службовців (у різних міністерствах). Крім того, УКО підтримуватиме навчальні заклади у розробці навчальних програм з питань клімату для формування кліматично обізнаного суспільства. З цією метою офіс вже співпрацює з міжнародними експертами та установами, щоб надати Україні доступ до передових знань та досвіду.
Консультаційні послуги для інших зацікавлених сторін
Український кліматичний офіс надає консультації місцевим органам влади щодо розробки обґрунтованих, сталих та дружніх до клімату проєктів, а також консультує щодо розробки та подання відповідних проєктних пропозицій. УКО надає консультаційні послуги бізнесу щодо планування якісних, сталих та дружніх до клімату проєктів. Офіс сприяє налагодженню партнерських відносин між науково-дослідними установами, стартапами та виробниками технологій, у тому числі в рамках програм, що фінансуються ЄС. Таким чином, Український кліматичний офіс підтримує інновації та підприємництво в секторах, пов’язаних з кліматом, і сприяє “зеленому” відновленню та економіці.
Крім того, УКО має намір стати центром передових знань, акумулюючи найсучасніші дослідження щодо наслідків зміни клімату, пом’якшення та адаптації, а також ефективності кліматичної політики.
Урядова адвокація на міжнародній арені та міжнародне співробітництво
Задля сприяння участі України в світових процесах у секторі зміни клімату, Український кліматичний офіс навчає посадовців та проводить тренінги для посилення їхньої переговорної спроможності на виконання зобов’язань в рамках Паризької угоди. Крім того, УКО підтримує процеси, пов’язані з координацією імплементації Паризької угоди та її статей, а також виконанням зобов’язань Рамкової конвенції ООН Про зміну клімату.
Залучення зацікавлених сторін та співпраця
Збираючи та актуалізуючи інформації про зацікавлені сторони у сфері клімату, та проєкти, що фінансуються донорами, аналітичні дослідження та інші ініціативи, Український кліматичний офіс має намір стати провідним репозиторієм кліматичної політики. Офіс підтримує багатосторонню співпрацю між представниками уряду, наукових кіл, громадянського суспільства, бізнесу та місцевих громад.
Крім того, УКО координує діяльність донорів з питань, пов’язаних зі зміною клімату, та сприяє залученню зовнішнього фінансування для України.
Комунікація та інформування громадськості з питань зміни клімату
Для підвищення обізнаності громадськості та мобілізації підтримки кліматичних зусиль Уряду, Український кліматичний офіс планує розробити ефективну комунікаційну стратегію та надавати громадськості достовірну інформацію, орієнтовану на різні цільові групи. З цією метою УКО планує співпрацювати з представниками ЗМІ для сприяння правдивому висвітленню кліматичних питань.
Крім того, УКО планує організовувати публічні заходи, форуми та конференції для підвищення обізнаності, обговорення сучасних кліматичних тенденцій, заохочення обміну знаннями та спільних кліматичних дій. Український кліматичний офіс залучатиме громадянське суспільство та молодіжні організації до проведення адвокаційних кампаній, пов’язаних із захистом клімату.